Stypendyści PFNteam100 spełniają marzenia

Materiał informacyjny Polskiej Fundacji Narodowej
Udostępnij:
Do Igrzysk Paraolimpijskich Tokio 2020 stypendyści PFNteam100 przygotowywali się 5 lat.To nie tylko szansa na medale, ale także wyjątkowe sportowe emocje, na które z niecierpliwością czekali kibicie.

Igrzyska Paraolimpijskie Tokio 2020 – czas na sportowe emocje

Na Igrzyskach Paraolimpijskich w Tokio Polskę w 12 dyscyplinach reprezentuje 89 zawodników- 33 kobiety i 56 mężczyzn. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że 30 reprezentantów naszego kraju to stypendyści programu sportowego PFNteam100 Polskiej Fundacji Narodowej.

Podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich polską flagę dzierżył paralekkoatleta Maciej Lepiato, beneficjent programu PFNteam100 oraz parapływaczka Joanna Mendak. Podczas ceremonii zamknięcia naszej reprezentacji przewodzić będzie parabadmintonista Bartłomiej Mróz, beneficjent programu PFNteam100.

Już w pierwszych dniach paraolimpiady możemy cieszyć się ze startu naszej reprezentacji paraolimpijskiej. M.in. beneficjent PFNteam100 Adrian Castro wywalczył srebro w indywidualnym turnieju szablistów w kategorii B, a Justyna Kozdryk zdobyła brązowy medal w podnoszeniu ciężarów.

Do osiągnięcia sukcesu potrzebne jest również wsparcie

Na sukces paraolimpijczyków składają się talent i wytrwałość w dążeniu do celu, regularne treningi i determinacja. Ogromne znaczenie ma również wsparcie, w tym pomoc w zakupie sprzętu sportowego i zapewnieniu profesjonalnych treningów. Taką formę wsparcia otrzymują sportowcy, którzy biorą udział w programie stypendialnym PFNteam100.

PFNteam100 to program stypendialny Polskiej Fundacji Narodowej, wspierający młodych, utalentowanych olimpijczyków i paraolimpijczyków. Stypendium, które otrzymują sportowcy, wynosi około 40 000 zł rocznie i pozwala młodym zawodnikom na łączenie kariery sportowej z nauką i podnoszeniem kwalifikacji. Pozyskane środki sportowiec może przeznaczyć m.in. na: fizjoterapię, lekarza, dietetyka, psychologa, suplementację, wynajem mieszkania czy studia.

W ostatnich trzech latach w projekcie uczestniczyło łącznie 427 sportowców, którzy zdobyli ponad 530 medali na imprezach sportowych rangi mistrzostw krajowych oraz międzynarodowych. Obecnie ze stypendium korzysta 37 beneficjentów z niepełnosprawnościami.

Paraolimpijczycy udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych. Żeby pokonać przeciwności losu i sięgnąć po złoto, niezbędne są prawdziwie sportowe atrybuty - ponadludzkie samozaparcie i dyscyplina, a te cechy posiadają tylko mistrzowie. Program PFNteam100 właśnie wspiera młodych mistrzów. W przypadku paraolimpijczyków, rywalizacja sportowa to walka nie tylko z samym sobą i swoimi słabościami, to też zmagania z uprzedzeniami i stereotypami. Marzenia jednak są po to, by je spełniać. W ich realizacji pomaga Polska Fundacja Narodowa w ramach programu PFNteam100powiedział dr Marcin Zarzecki, prezes Polskiej Fundacji Narodowej.

Igrzyska Paraolimpijskie – z czym muszą zmagać się reprezentanci

Przygotowanie do Igrzysk Olimpijskich wymaga od każdego sportowca mnóstwa pracy i zaangażowania. Paraolimpijczycy muszą jednocześnie pokonać własną niepełnosprawność, do tego jest im potrzebna nie tylko ogromna determinacja, ale często również specjalny sprzęt, jak chociażby wózki dostosowane do wymagań poszczególnych dyscyplin paraolimpijskich.

pfn

Pandemia. Kontuzja. Niepełnosprawność. Nie poddaję się tym ograniczeniom i z nadzieją patrzę przed siebie. Igrzyska to impreza, o której marzy każdy sportowiec. Kwalifikację wywalczyłem. Ale nie mogę zwolnić tempa, bo rywale nie śpią.” Tak o swoim udziale w Igrzyskach Paraolimpijskich - mówi Michał Kotkowski, beneficjent programu PFNteam100.

Rodzaj treningu zależy od dyscypliny oraz kategorii niepełnosprawności. Nasz czołowy parabadmintonista, Bartłomiej Mróz, urodził się bez prawego przedramienia. Potrzebuje rakiety z dobrze dopasowanym uchwytem. Badmintoniści poruszający się na wózkach natomiast potrzebowaliby specjalnego wózka dostosowanego do specyfiki dyscypliny. Podobnie zresztą przedstawiają się treningi innych osób poruszających się na wózkach, chociażby paraszermierzy czy paratenisistów. Osoby niewidome i niedowidzące z kolei w niektórych dyscyplinach trenują i występują z przewodnikiem.

Paraolimpijczycy udowadniają, że nie ma granic, które zatrzymałyby ludzką determinację i samozaparcie. Kibicujmy naszym reprezentantom, którzy z pewnością zaskoczą nas niejednym medale.

Wideo

Materiał oryginalny: Stypendyści PFNteam100 spełniają marzenia - Polska Times

Dodaj ogłoszenie